Emersiona – minimalistyczny blog modowy Sonii Janów

emersiona2

 

Dzisiaj przedstawię Wam wywiad z Sonią Janów, autorką bloga Emersiona. Sonia dopiero zaczyna swoją przygodę z blogowaniem o modzie, jednak jej blog robi już duże wrażenie, dzięki ascetycznej, minimalistycznej formie, świetnym, wysmakowanym kolorystycznie i kompozycyjnie zdjęciom, a także stonowanym, prostym stylizacjom, utrzymanym w estetyce minimal artu.

 

Jesteś modelką, stylistką, fotografem, a teraz chcesz zostać blogerką modową?
To nie jest tak, że bardzo pragnę zostać kimś konkretnym, to źle brzmi. W dzisiejszych czasach, kiedy już od gimnazjalistów wymaga się by dokładnie wiedzieli czym zajmą się w przyszłości zapomina się o eksperymentowaniu. Mimo, że jestem bardzo młoda, w życiu staram się dotknąć wszystkiego co możliwe, uważam, że tylko w ten sposób w końcu trafię na coś w czym będę wybitnie zdolna i będę mogła temu podporządkować swoją przyszłość. Tym sposobem działałam zarówno w modelingu, stylizacji jak i w fotografii. Doświadczenie w tych dziedzinach pomogło nie tylko wyrobić sobie w pewnym rodzaju wrażliwość na daną estetykę, ale także zrozumieć, że to właśnie moda i cały jej przemysł jest moją największą pasją. Stąd pomysł na bloga – skoro dobrze wiedziałam jak się za to zabrać, w jaki sposób to działa, to dlaczego nie?

Twój blog wygląda na bardzo zadbany i przemyślany…
Cieszę się, chcę by był tak postrzegany. Blog to w dużym stopniu odzwierciedlenie mojej osoby – zaplanowany, perfekcyjny w swoim zamyśle, skromny, nieudziwniony i przede wszystkim – minimalistyczny.

emersiona4_1

Skąd nazwa Emersiona?
Odkąd pamiętam astronomia miała dla mnie ogromne znaczenie, w dużym stopniu symboliczne. Tak też jest z nazwą, emersion to pojęcie nawiązujące do tej nauki, w wolnym tłumaczeniu oznacza ponowne pojawienie się ciała niebieskiego tuż po zaćmieniu. Uznałam, że idealnie pasuje do mojej osobowości. Często zdarza mi się miewać gorsze chwile, aczkolwiek staram się nigdy nie poddawać i po długiej chwili słabości zawsze wracam ze zdwojoną siłą.

Czym jest dla Ciebie moda?
Przede wszystkim zabawą, nie można traktować jej zbyt poważnie czy też dosłownie. Moda to również nie tylko ubranie na wieszaku, to zdecydowanie coś więcej. Staram się podkreślać nią swoją osobowość, to w co aktualnie jestem ubrana bezpośrednio nawiązuję to mojego poczucia estetyki, a nawet i humoru.

Jak określiłbyś swój styl?
Ostatnimi czasy uciekam od samego procesu definiowania. Mój styl od wielu lat niezmiennie przechodzi transformację, aczkolwiek wydaje mi się, że udało mi się odnaleźć „siebie” i to właśnie minimalizm, prostota są mi najbliższe.

Kim się inspirujesz, jeśli chodzi o prowadzenie bloga?
Staram się nie inspirować ludźmi, lecz miejscami, muzyką, filmem czy też sztuką.

Jakie blogi modowe sobie cenisz najbardziej?
Jak nie trudno się domyśleć, najbardziej inspiruje mnie minimalistyczna część blogosfery, głownie skandynawska, choć w Polsce mamy również kilka perełek. Największą miłością jest dla mnie Ivania Carpio z Love Aesthetics, to niezwykła kobieta, która genialnie łączy życie rodzinne ze swoją pasją. Szaleję również za jej kreatywnością, dział DIY na jej blogu jest niesamowicie inspirujący.

Najczęściej stylizacje tworzysz z rzeczy…
Prostych, o klasycznym designie, aczkolwiek staram się zwracać uwagę na to by choć jedna rzecz w mojej stylizacji była szczególnie wyjątkowa. Leonardo Da Vinci powiedział, że to właśnie prostota jest ostateczną formą wyrafinowania, ta sentencja ogromnie do mnie pasuje.

emersiona6

Chcesz być kolejną znaną blogerką modową czy może masz jakieś inne plany?
Blogowanie jest dla mnie przede wszystkim przyjemnością i świetnym urozmaiceniem wolnego czasu. Skonkretyzowanych planów nie posiadam, liczę na spontaniczność. Co będzie to będzie.

Co sądzisz o polskiej modowej blogosferze?
To zdecydowanie temat na dłuższą rozmowę. Przeraża mnie fakt, że co chwilę powstają nowe blogi, gdzie ich właściciele nie mają najmniejszego pojęcia o modowym przemyśle. Co najgorsza, zaczynają o modzie pisać, kiedy powinni zostawić to profesjonalistom. Oczywiście, mamy mnóstwo świetnych blogerów modowych w kraju, zarówno tych, którzy świetnie piszą jak i tych od stylizacji. Szkoda tylko, że nie są wystarczająco promowani i giną pośród tandety, przeciętności i komercji.

Czym się zajmujesz, kiedy nie blogujesz?
Staram się nie siedzieć w miejscu, bardzo szybko odczuwam regres, cierpię na chorobliwą ambicję. Działam jako freelancer, głównie właśnie na płaszczyźnie modowej. Zajmuję się również postprodukcją, grafika komputerowa jest mi niezwykle bliska. Oprócz tego, jakkolwiek to brzmi – bywam. Poznaję nowych, fascynujących ludzi. Odwiedzam nieszablonowe miejsca, poznaję moje miasto, które również bywa inspirujące.

 

emersiona5

emersiona1

emersiona8

 

Blog Sonii: emersiona.blogspot.com

Facebook: facebook.com/pages/Emersiona/280157335454573

Lookbook: lookbook.nu/emersiona

Instagram: statigr.am/emersiona

Tumblr: ingenued.tumblr.com

 

4 Responses to “Emersiona – minimalistyczny blog modowy Sonii Janów”

  1. Sebastian Odpowiedz

    Niesamowite…. pamiętam ją w trasie ze Stahurskym była małą dziewczynką przytulona do nogi Anety …widzę ten obraz… ,wtedy kupiłem jej na jakimś straganie sztuczne włosy srebne i sobie też i razem wyszliśmy na scenę…Była szczęśliwa i radosna jak cała publiczność się cieszyła…….A TERAZ to jest Modelka do Berlina i Paryża od razu …!!!!WSPANIAŁE JEST STWORZENIE BOSKIE !!!

Pozostaw odpowiedź